"Панас Карпович Саксаганський (Тобілевич) " /до 163 річниці від дня народження/

Панас Саксаганський – український актор, режисер, драматург і педагог – народився 27 травня 1859 року в Кам’яно-Костуватому Бобринецького повіту Херсонської губернії (нині Миколаївська область) у родині землевласника Карпа Тобілевича. Дитинство наймолодшого з нащадків славетного прізвища минало серед безкраїх степів Херсонщини.

Мати Євдокія Зіновіївна бавила дітей українськими піснями, Шевченковими віршами, а ще розповідала малечі “Наталку-Полтавку”, яку знала напам’ять. Вже тоді у Панаса зародилася  мріяв і собі долучитися до театру. Першою сходинкою до цього став його власний драматичний гурток у Бобринецькій повітовій школі, де він навчався.

Після школи Панас вступив до Єлисаветградського реального училища, але сцену не покидав, а долучився до аматорського гуртка Марка Кропивницького.

Закінчивши училище, Панас обрав професію військового. Та дуже скоро зрозумів, що це не для нього. До того ж, він зустрів Михайла Старицького, який запропонував зіграти у “Наталці Полтавці” роль Возного. Так, у 24 роки наймолодший із Тобілевичів став професійним актором.

Дуже скоро про талановитого актора заговорили в пресі. Саксаганському (такий псевдонім обрав Панас) пророкували велике майбутнє. Його гра на сцені не залишала нікого байдужими. Федір Шаляпін говорив, що Саксаганському треба було в оперу йти. Загалом актор зіграв понад 100 ролей і кожна була неповторною.

У 1886-му брати Тобілевичі разом із трупою Кропивницького вирушили на гастролі до Петербурга. Там актори зіграли у спектаклях “Назар Стодоля”, “За двома зайцями”, “Наймичка”. Це був справжній тріумф, столична публіка не встояла перед майстерністю українських артистів. Імператор Олександр III із задоволенням спостерігав за акторами, а після виступу дав їм авдієнцію. Успіх додав сил і впевненості не тільки трупі, а й Саксаганському.

У 1925 році Панас Саксаганський отримав звання народного артиста УРСР. Востаннє Саксаганський виступив на сцені 12 травня 1935-го. Це був 50-літній ювілей його творчої діяльності. Грав, як завжди, неперевершено, але вже сидячи в кріслі. За рік йому присвоїли звання народного артиста СРСР.

Восени 1940 року стався черговий інсульт, 17 вересня серце видатного драматурга зупинилося назавжди.

Пропонуємо для перегляду відеоролик, де зібрані найцікавіші факти з біографії видатного  актора, режисера, драматурга: ВІДЕО

КЗ КОР "БОГУСЛАВСЬКИЙ ГУМАНІТАРНИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ
імені І.С.Нечуя-Левицького"

Офіційний сайт коледжу

Адреса: 09701, Київська область,
м.Богуслав, вул.Інтернаціональна, 17
E-mail: info@bgc.edu.ua

Тел./факс: (04561) 4-28-86,
Тел.:
(04561) 4-28-85
(Приймальна комісія)

МТС: (066) 080-73-26,
Life: (093) 052-34-00

© КЗ КОР "Богуславський гуманітарний фаховий коледж імені І.С. Нечуя-Левицького" 2024.

Search