115-тиріччя «майстра поліцейського детектива» Джеймса Хедлі Чейза

Джеймс Хедлі Чейз  - знаменитий британський письменник, автор 93 детективних романів. Справжнє ім'я Рене Брабазон Реймонд.

  Майбутній письменник народився у сім'ї відставного офіцера, навчався у королівській школі в Рочестері та пізніше у Калькутті.

У 18-річному віці Чейз залишає рідну оселю, а разом з цим і навчання. Він випробував чимало професій, міняв безліч місць роботи, і ось одного разу стає агентом-розповсюджувачем книг «Дитячої енциклопедії». Пізніше він так з іронією згадає про ці роки: «…довелося постукати не менше ніж у сто тисяч дверей, і за кожною з них міг зустріти будь-якого з персонажів своїх майбутніх романів, і чекати будь-якого прийому — від люб'язного запрошення зайти та випити чашку кави до різкого наказу забиратися геть… І стільки довелося мокнути під дощем і збити підборів на мокрих бруківках, що зараз ніхто не може змусити мене вийти з дому в сиру погоду…».

Через кілька років Чейз вже працює у великій оптовій книжковій фірмі «Сімпкін і Маршал» — спочатку рядовим продавцем, а потім завідувачем відділу постачання товару до спеціальних книжкових магазинів. Тут він ґрунтовно знайомиться з літературою, читає багато (іноді ночі безперервно), бачить на власні очі «весь навкололітературний бізнес», а заразом вивчає досить повно смаки та потреби масового читача. Невдовзі вирішує «спробувати самому щось написати…».

Спочатку Чейз писав гумористичні оповідання, та вже у 1938 році спробував створити бойовик в дусі «пригод американських гангстерів», про яких тоді шуміли всі газети. Лише за 12 днів, у свої вихідні, він написав свій перший «крутий детектив» – «Орхідей для міс Блендіш не буде». Його доволі прихильно сприйняли і критики, і читачі, і роман став однією з найбільш продаваних книг десятиліття. Так Чейз став професійним письменником. Він багато писав і видавав, та перервав лише на деякий час свою творчість, пішовши служити в армію льотчиком Королівських військово-повітряних сил Великобританії під час Другої світової війни.

Цікаво, що більшість своїх романів Чейз написав не на основі власних спостережень чи досвіду, а користуючись словниками американського сленгу, докладними картами, енциклопедіями і довідники про життя американського злочинного світу.
Дія більшості його романів відбувається в США, хоча сам Чейз там ніколи не жив (за винятком двох коротких поїздок в Майамі і Новий Орлеан). Попри це, описи вулиць, міст і районів у романах подано з вражаючою точністю.

Чимало романів Чейза перегукуються із творами відомих класиків-американців – Дешіела Хеммета і Реймонда Чандлера. У 1945 році останній навіть звинуватив Чейза у плагіаті. Звинувачення було доведено, і Чейз опублікував публічне вибачення.

У 1956 році Чейз переїжджає до Франції, а в 1961 році – до Швейцарії. Помер він 1985 року, на 79 році життя, похований у Лондоні. Цікаво, що найкращим ринком збуту для Чейза стала Франція, де вийшли друком всі його книги, а понад 30 було екранізовано. Він здобув популярність й на інших книжкових ринках Європи, а також в Африці та Азії.

 На нашому YouTube-каналі можете ознайомитися з коротеньким відео, присвяченому цікавим фактам із життя видатного детективного письменника: Дж.Чейз

КЗ КОР "БОГУСЛАВСЬКИЙ ГУМАНІТАРНИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ
імені І.С.Нечуя-Левицького"

Офіційний сайт коледжу

Адреса: 09701, Київська область,
м.Богуслав, вул.Інтернаціональна, 17
E-mail: info@bgc.edu.ua

Тел./факс: (04561) 4-28-86,
Тел.:
(04561) 4-28-85
(Приймальна комісія)

МТС: (066) 080-73-26,
Life: (093) 052-34-00

© КЗ КОР "Богуславський гуманітарний фаховий коледж імені І.С. Нечуя-Левицького" 2022.

Search